१० बर्ष पछि इजिप्टको सेना क्रान्ति

मुख्य खबर विश्व

१९ औं शताब्दीदेखि यता इजिप्टको सेनाले उक्त देश शासन गर्न एक बाहिरी भूमिका खेलेको छ र अरब वसन्त क्रान्ति पछि उत्तरोत्तर जारी छ ।
लामो समयदेखि इजिप्टेली राष्ट्रपति होसनी मुबारकलाई फेब्रुअरी ११, २०११ मा राजीनामा गर्न बाध्य पार्ने ऐतिहासिक निर्णय पछि मिश्री सेना र यसको शीर्ष ब्रासले इजिप्टमाथि सर्वोच्च शासन गरे ।

प्रेसिडेंट अब्देल फत्ताह अल-सिसि २०१५ मा मिडियासँग वार्ता गर्दै गरेको । (तस्वीर–एजेन्सी एएफपी)

इजिप्टको सेनाका २५ वरिष्ठ सदस्यहरूको समूहले सशस्त्र बलको सर्वोच्च परिषद (एससीएएफ) ले मुबारकको बिरूद्ध क्रान्तिलाई समर्थन गर्ने निर्णय गरेको छ जुन १० वर्ष अघि जनवरी २५ मा सुरु भएको थियो ।
१९ औं शताब्दीदेखि यता इजिप्टको सेनाले देश चलाउन एउटा ठूलो भूमिका खेलेको छ र धेरै मानेमा यो देशको अन्तिम अधिकारीको रूपमा काम गरेको छ । यो विशेष गरी २०१३ मा स्पष्ट भयो जब अब्दुल फत्ताह अल-सिसीले लोकतन्त्रमा निर्वाचित राष्ट्रपति मोहम्मद मोर्सीलाई सैनिक बिरोधमा पल्टाइए ।
पछिल्ला बर्षहरूमा, देशको राजनीति र व्यवसायमा सेनाको संलग्नता मात्र बढेको छ, यो संकेत दिन्छ कि संस्थाले इजिप्टमा प्रभुत्व जमाउनेछ र यसको निरीक्षणको आधारमा यसको शक्ति आधार कायम राख्नेछ ।
त्यसपछिको साल राष्ट्रपति बन्न अघि मोर्सीलाई हटाउँदा रक्षामन्त्री रहे एल-सिसि उनीहरु मध्येका एक थिए तर उनले आफ्नो शक्ति बढाउन र सेना र स्वतन्त्रताको खतराका लागि विगत केही वर्षहरुमा महत्वपूर्ण कदम चालेका छन् ।
यो आंशिक मान्यता हो कि लोकप्रिय असन्तुष्टिलाई प्रभावी ढंगले अपराधीकरण गरिएको छ, अल-सिसीको शासनको मुख्य खतरा अन्ततः उही सेनाबाट उत्र्न सक्छ जसले उनलाई सत्तामा ल्यायो ।
हालसालैका वर्षहरूमा, अल-सीसीले उनको नजिकको आंकडा राख्ने काम गरेका छन्, विशेष गरी सैन्य सेवाको क्रममा गठन गरिएको रगतको सम्बन्ध वा बन्धन मार्फत, सेना र गुप्तचर उपकरणमा महत्वपूर्ण पदहरूमा ।
यसमा २०१३ मा खालिद फवीको ठाउँमा उनका प्रमुख चीफ स्टाफ, अब्बास कामेललाई जनरल खुफिया निर्देशनालयको प्रमुखका रूपमा नियुक्ति समावेश गरिएको थियो ।

उत्तरार्द्ध २०१३ को कुटपिटको हिस्सा भएको थियो तर अझै उनको स्थानबाट हटाइयो ।
एल(सीसीले २०१८ मा एससीएएफको सार्वजनिक स्वीकृति बिना नयाँ सुरक्षा मन्त्री पनि नियुक्त गरे, त्यस बखत संविधान तोकिए पनि नियुक्ति बिना नै गर्न सकिदैन।
उदाहरणहरू सामान्य प्रवृतिको एक हिस्सा होन कि अल-सिसिले २०१७ देखि १३० भन्दा बढी उच्च स्तर राज्य र सैन्य अधिकारीहरूलाई प्रतिस्थापित गरेको देखेको छ । माथि उल्लेख गरिएकाहरू बाहेक यसमा आन्तरिक मन्त्री र सेना प्रमुखहरू पनि छन् । अल-सीसीका छोराहरू, मुस्तफा र महमूद पनि वरिष्ठ खुफिया पदहरूमा नियुक्त भएका छन् । लगातार परिवर्तनले सेनामा भाग लिने सैन्य नेताहरुलाई जोगाएन, केवल दुई जना सशस्त्र बलका प्रमुख मोहम्मद फरीद हेगाजी र सहायक रक्षा मंत्री ममदुह शाहिनलाई उनीहरुको पदबाट बर्खास्त गरिएको छैन । लगातार शेक-अपले यो सुनिश्चित गरेको छ कि सैन्य र खुफिया केही व्यक्तिहरुमा एक पावर बेस निर्माण गर्ने क्षमता छ जुन भविष्यमा अल(सिसिलाई सम्भावित खतरा हुन सक्छ ।
“सिसिलाई थाहा छ कि उनी सैन्य कुटपोर्टबाट सत्तामा आए र उनी अरू मिश्राका राष्ट्रपतिजस्तै छन्” -एक हदसम्म सेनाबाट डराएको छ, मोहम्मद मन्डौर, मिजेल ईस्ट डेमोक्रेसीका प्रोजेक्टमा मिस्रका एक अनुसन्धानमण्डल (पीओएमईडी) ने भने ।
“सिसीले चाहिँ सैनिक र खुफिया संस्थानहरू स्वतन्त्र भएको चाहँदैनन्, जसरी उनीहरू मुबारकको अधीनमा थिए, पूर्व सेना प्रमुख मोहम्मद हुसेने तन्तावी र पूर्व गुप्तचर प्रमुख उमर सुलेमान जस्ता व्यक्तित्वहरू शक्तिशाली पदमा छन् । लामो समय सीसीले उस्तै कुरा हुन दिउँदैन, डर कि प्रतिद्वन्द्वी शक्ति अड्डाहरूले उसको शासन र दीर्घायुमा समस्या निम्त्याउन सक्छ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *